Women’s Division in Full Bred Pankration Championships 10/22

This topic contains 0 replies, has 1 voice, and was last updated by  Chad Moechnig 1 year, 7 months ago.

  • Author
    Posts
  • #11942

    Chad Moechnig
    Keymaster

    socalpankration
    Post subject: Women’s Division in Full Bred Pankration Championships 10/22 Post Posted: Thu Aug 31, 2006 9:36 am

    Joined: Mon May 16, 2005 4:01 pm
    Posts: 34
    The Full Bred Pankration Championships will be held Oct 22 at Santa Ana High School.

    So Cal Pankration will run this event assisted by the Santa Ana High School Wrestling Team.

    We will have divisions for kids, teens and adults.
    Plus, we are starting a Women’s division. Ladies, let me know your weight if you plan on competing so I can advise others that may want to come in from long distances.

    The ISWA will be back with a special 4 way Team Submission Wrestling dual, and we have something special planned for our Pankration finalist’s.

    Registration fee’s are $40 if you pre-pay/register by October 17th. Otherwise it’s $50.

    ***If you only had one match at the Aug. WAMAI games we will offer you a special deal of $30 registration but you must pre-register, I have the brackets and will know how many matches you had, this excludes guys who left on their own after losing their first match.***

    Registration forms should be up on our web site by the end of the week.

    Vender booths available at $100 per table.

    http://www.fightergirls.com
    Full Bred Pankration Championships
    October 22, 2006
    Santa Ana High School (Not the college)
    520 W Walnut St. Santa Ana, CA 92701

    **Fighters: Take Flower street South of Walnut street and go East on Myrtle street to get to gym**

    Spectators: $8 Adults & $5 for kids

    Tournament entry fee: $40 or $50 if not pre-paid by Oct 17th

    Weigh in and Last Chance Registrations:
    Sat Oct 21 at Santa Ana H.S. Gym 5-9 PM
    Sun Oct 22 at Santa Ana H.S. Gym 7-8:30 AM

    Schedule of Events Sunday, Oct 22 at Santa Ana High School Gym
    **All times approximate**

    9:30 AM All Hands Pankration Rules Demo / START OF TOURNAMENT.
    1:00 PM Beginner & Womens division finals. Youth and Advanced Consolation finals.
    2:00 PM Beginner and Womens division Awards.
    2:00 PM Advanced and Youth Pankration finalist meeting. (to include 3rd place winners)
    2:00 PM ISWA Submission Wrestling Team Dual semi finals match.
    2:45 PM Pankration Advanced and Youth division Final Bouts (1st and 2nd place)
    2:45 PM 1st, 2nd & 3rd place awards for Advanced and Youth disvisions. Awards after each match.
    3:45 PM Conclusion of Pankration tournament. Team placing announcement and awards.
    4:00 PM ISWA Submission Team Dual Finals Match
    4:45 PM Conclusion of ISWA Dual

    **All Pankration Competitors must have a mouthpiece and Cup. Gloves will be provided if you do not have your own. Knee pads strongly recommended. Wrestling shoes and other protective gear is optional.** See Rules page at http://www.fightergirls.com

    Hotel Information:
    Mention Full Bred Pankration Championships to get discount.
    John Wayne Airport Comfort Suites
    2620 Hotel Terrace Dr, Santa Ana 92705
    714 966-5200
    Top

    socalpankration
    Post subject: PostPosted: Tue Sep 12, 2006 9:25 am

    Joined: Mon May 16, 2005 4:01 pm
    Posts: 34
    The Orange County Register, one of California’s largest newspapers will cover the event.
    Top

    socalpankration
    Post subject: PostPosted: Tue Oct 10, 2006 9:47 am

    Joined: Mon May 16, 2005 4:01 pm
    Posts: 34
    ttt
    Top

    chad
    Post subject: PostPosted: Thu Oct 12, 2006 5:27 pm
    Fightergirls elite poster

    Joined: Fri Feb 13, 2004 7:16 am
    Posts: 671
    Location: Laguna Hills, CA
    Awsome!!!

    this is right next to me could i get a press pass????

    Chad
    Top

    socalpankration
    Post subject: PostPosted: Sun Oct 15, 2006 3:30 pm

    Joined: Mon May 16, 2005 4:01 pm
    Posts: 34
    yes just send me an e-mail : jfrank128@cox.net

    Top

    socalpankration
    Post subject: PostPosted: Wed Oct 25, 2006 10:52 am

    Joined: Mon May 16, 2005 4:01 pm
    Posts: 34
    Congratulations to everyone who competed!! Great competition and great skills. Womens division was small but it’s a great start for the ladies.
    Event started around 11:00 am and was completed at 6:00PM

    2006 FULL BRED PANKRATION CHAMPIONSHIPS
    Santa Ana High School, Orange County California
    Oct. 22, 2006

    158 Competitors and a Full House of spectators.

    RESULTS:

    WOMEN DIVISION – 4 competitors

    1. M Anderson – Cobra Kai
    2. T. Siipola – IND
    3. L. Lirraenza – White Dragon
    ADVANCED MEN – 44 Competitors

    Team Score

    1. Cobra Kai
    2. Apex Camp Pendleton
    3. Combat Submission Wrestling

    Finweight (2 Competitors)

    1. A. Frank – OC Jiujitsu & MMA
    2. S. Maleanz – Kali Academy

    Flyweight (7 Competitors)

    1. U. Gomez – Cobra Kai
    2. A. Frank – OC Jiujitsu & MMA
    3. B. Urabe – Combined Martial Science

    Featherweight (7 Competitors)

    1. J. McCarthney – Underground
    2. N. Tillis – New Breed
    3. A. Sands – White Dragon

    Bantamweight (6 Competitors)

    1. J. Carpenter – Cobra Kai
    2. D. Miller – Apex Camp Pendleton
    3. B. Troop – RCJ Machado

    Lightweight (7 Competitors)

    1. C. Cunningham – Ind.
    2. P.J. Rojowski – Ind.
    3. D. Swilley – USMC/ Ind.

    Welterweight (5 Competitors)

    1. S. Avalos – Combat Submission Wrestling
    2. O. Omador – Wolfpack
    3. J. Duran – Todd Medina

    Middle/Lt. Heavyweight (6 Competitors)

    1. R. Gabriel – Shark Tank
    2. O. Avalos – Combat Submission Wrestling
    3. K. Fields – Cobra Kai

    Heavyweight (4 Competitors)

    1. C. Bennin – Gracie Barra SD/ USMC
    2. L. Wilson – Team Urameshi
    3. C. Stephens – World Academy of Martial Arts/ USMC
    BEGINNER MEN – 65 competitors

    Team Score

    1. OC Kickboxing
    2. Sidekicks
    3. OC Jiujitsu & MMA
    Finweight (4 Competitors)

    1. A. Tapia – Ind.
    2. M. Miake – Fightbreed
    3. O. Medina – White Dragon

    Flyweight (5 Competitors)

    1. M. Esparza – Rojo Jiujitsu
    2. J. Cisneros – Sidekicks
    3. L. Lealcontreras – Ind.

    Featherweights (6 Competitors)

    1. A. Martinez – Farfan
    2. H. Ocampo – Team Urameishi
    3. M. Vorgeas – OC Jiujitsu & MMA

    Bantamweight A (6 Competitors)

    1. R. Gutierrez – OC Kickboxing
    2. J. Cramer – USMC/ Ind.
    3. T. Sim – Sidekicks

    Bantamweight B (6 Competitors)

    1. J. Vandantop – USMC/Ind.
    2. E. Kariyan – OC Kickboxing
    3. R. Kelm – Arevalo Jiujitsu

    Lightweight A (8 Competitors)

    1. T. Thompson – OC Kickboxing
    2. S. Catlin – Fight Team
    3. R. Plunkett – OC Jiujitsu & MMA)

    Lightweight B (8 Competitors)

    1. A. Rivera – HB Ultimate Training Center
    2. B. Petrillo – Sidekicks
    3. J. Mercurio – OC Kickboxing

    Welterweights (5 Competitors)

    1. D. Eastham – Ultimate Training
    2. G. Parker – Apex Camp Pendleton
    3. G. Bradford – Rojo Jiujitsu

    Middleweight (5 Competitors)

    1. B. Akers – OC Jiujitsu & MMA
    2. D. Santos – Sidekicks
    3. J. Weber – OC Kickboxing

    LT. Heavyweight (5 Competitors)

    1. A. Gonzalez – Rojo Jiujtsu
    2. R. Ray – Team Urameshi
    3. K. Miller – Ind.

    Heavyweight (7 Competitors)

    1. A. Campbell – Sidekicks
    2. J. Brown – Ind.
    3. G. Padayao – Shen Wu Academy
    YOUTH DIVISION 49 – Competitors

    Team Score:

    1. Cobra Kai
    2. OC Dojo
    3. Shark Karate

    Junior 14 – 17 yrs. (25 Competitors)

    Featherweight (3 Competitors)

    1. L. Kirkland – Cobra Kai
    2. 2. Mack Chambers – Team Quest
    3. E. Vargas – Cobra Kai

    Lightweight (6 Competitors)

    1. T. Barnett – Sidekicks
    2. A. Higgins – OC Dojo
    3. N. Manocchi – Combined Martial Science

    Bantamweights (7 Competitors)

    1. J. Exter – Fightbreed
    2. C. Pinarija – OC Jiujitsu & MMA
    3. T. Smith – OC Dojo

    Welterweight (2 Competitors)

    1. Pico – Team Quest
    2. Newbrough – OC Dojo

    Middleweight (5 Competitors)

    1. J. Poo – White Dragon
    2. M. Gonzalez – Rojo Jiujitsu
    3. J. Stehno – AMA

    Lt Heavy/ Heavyweight (2 Competitors)
    1. Scott Shannon – AMAA
    2. M. Divari – Toweys
    Cadet 11 – 13 yrs. (13 Competitors)

    Lightweight (4 Competitors)

    1. D. Lambert – Cobra Kai
    2. J. Farfan – Farfan
    3. S. Bennis – No Limits San Clemente

    Welterweight (4 Competitors)

    1. S. Blue – World Academy
    2. M. Anderson – Cobra Kai
    3. D. Burham – Shark Karate

    Middleweight (3 Competitors)

    1. I Lujan – Cobra Kai
    2. B. Blue – World Academy
    3. D. Burham – Shark Karate

    Heavyweight (2 Competitors)

    1. I. Lujan – Cobra Kai
    2. O. Arreola – Shark Karate
    Novice 8-10 yrs (6 Competitors)

    Flyweight

    1. J. Montoya – Shark Karate
    2. E. Montoya – Shark Karate
    3. A. Claproth – Shark Karate

    Light/ Middleweight

    1. I. Lujan – Cobra Kai
    2. S. Barton – No Limits San Clemente
    3. M. Hyland – No Limits San Clemente
    Rookie under 8yrs (5 Competitors)

    Lightweight

    1. A. Barrios – Shark Karate
    2. A. Martin – Shark Karate
    3. J. Lopez – Shark Karate

    Heavyweight

    1. E. Marroquin – Shark Karate
    2. J. Torres – Shark Karate

    http://www.fightergirls.com

    Top

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.

© 2014 Fighter Girls.  All Rights Reserved.

Fighter girls®

Fightergirls.com®

Forgot your details?